Trump belecsap a lecsóba: rendeletcunamival semmisítené meg Biden örökségét

2025. január 20. 05:57

Teendők hosszú listájával érkezik a Fehér Házba Donald Trump, aki már az első nap kidobja Biden progresszív és zöld rendeleteit, és a beszámolók szerint több, mint száz saját rendelettel fogja indítani az elnökségét.

2025. január 20. 05:57
MANDEL NGAN / AFP
Hajdú Tímea
Hajdú Tímea

Donald Trump hosszú utat tett megy a 2020-as választás elbukása óta, és tudja, hogy csak négy éve van elnökként, ezért az elnökségének minden percét ki akarja használni. Már az első nap egy sor elnöki rendeletet fog hozni, amelyekkel amennyire csak lehetséges leépíti Joe Biden örökségét, és visszafordítja elődje intézkedéseit.

Az Egyesült Államok alkotmánya szétválasztja a kormányzat három hatalmi ágát: törvényhozói, végrehajtói és bírói ágra. Az elnökség a végrehajtói hatalom, és a Kongresszus az amely a törvényeket hozza. A washingtoni törvényalkotás lassú természete miatt azonban az elmúlt években egyre nagyobb szerepet kaptak az elnöki rendeletek, amelyek eredetileg a kormányzat végrehajtó hatalmi ágának irányítására szolgálnak. Barack Obama volt az első, aki taktikusan kikerülte a rendeletek segítségével a Kongresszust. Az elmúlt évtizedekben a bírói ág is egyre nagyobb hatalomra tett szert, és a Legfelsőbb Bíróság is törvényhozói rangra emelte magát: lásd melegházasság. 

Migráció

Trump a kampány során számtalan ígéretet tett azzal kapcsolatban, hogy miket fog tenni január 20-ai beiktatása után. 

Ezek közül az ígéretek közül első helyen szerepel az amerikai-mexikói határ helyzetének rendezése. 

A Biden adminisztráció az elmúlt négy évben gyakorlatilag nyitva hagyta a határt. Ahogy Mark Krikorian bevándorlási szakértő lapunknak korábban elmondta: az elmúlt négy évben nem az volt az elsődleges probléma, hogy milliók léptek be az Egyesült Államok területére, hanem az, hogy ezeket az embereket a belépést követően nem fordították vissza, hanem amerikai területen elengedték el őket. Krikorian szerint ezzel a Biden adminisztráció megsértette a törvényeket.

Bidenék igazságügyi minisztériuma ráadásul több alkalommal beperelte azokat az államokat, amelyek megpróbáltak fellépni az illegális migrációval szemben. 

Ezt a helyzetet kell orvosolnia az új kormányzatnak, amelynek első rendeletei is a bevándorlásra fognak koncentrálni. A beiktatása előtt a megválasztott elnök floridai birtokán fogadta a republikánus szenátorokat, akiket tájékoztatott a terveiről. A szenátorok az AP-nek azt nyilatkozták, hogy Trump szeretné helyreállítani az első adminisztrációja idején elfogadott bevándorlással kapcsolatos rendeleteit. 

Tom Homan, a megválasztott elnök „határ cárja” a Fox Newsnak azt nyilatkozta, hogy Trumpnak három prioritás van: biztosítani a határt, megkezdeni a kitoloncolást, és megkeresni azokat a kiskorúakat, akik felnőtt kíséret nélkül érkeztek az Egyesült Államokba. 

Amerika felé tartó venezuelaiakat egy migrációs központba kísér a mexikói rendőrség (ALFREDO ESTRELLA / AFP)

Trump elnöki rendelettel megszüntetné azt az alkotmány 14. kiegészítéséből levezetett gyakorlatot, hogy az, aki az Egyesült Államok területén születik az automatikusan amerikai állampolgárságot kap. Ez várhatóan a Legfelsőbb Bíróság elé fog kerülni. 

A nagyobb tervekhez, mint például a határfal finanszírozáshoz vagy a migráns befogadóközpontok építéséhez az érkező elnöknek a Kongresszusra lesz szüksége. 

Ezt is ajánljuk a témában

Bye-bye zöld gazdaság 

A republikánus elnök második nagyon fontos ígéretcsomagja az energiapolitikára vonatkozik. Trump növelni szeretné az olaj- és a gázkitermelést.  

Az Axios szerint Trump egyik első lépése az lesz, hogy felgyorsítja a fúrási engedélyek kiadását, és agresszívan célba veszi Biden klímapolitikáját.

E.J. Antoni, a Heritage Foundation közgazdásza azt nyilatkozta a Washington Timesnak, hogy a Biden-korszak fúrási tilalmainak visszavonása elegendő lehet a gazdaság beindításához.

A Washington Times szerint Trump annak érdekében, hogy megpróbálja csökkenteni az amerikaiak megélhetési költségeit egy sor szövetségi szabályozást fog eltörölni, amelyeket a fogyasztási cikkek árának emelkedéséért okol. Egy októberi kampányrendezvényen Trump azt mondta, hogy egyik első rendelete az lesz, hogy minden szövetségi ügynökséget utasít, hogy „szüntessen meg minden egyes terhes szabályozást." Mint a lap megjegyzi: a Biden-kormányzat négy év alatt rekordszámú, több mint 100 ezer oldalnyi szövetségi szabályt és rendeletet vezetett be a szövetségi nyilvántartásba. 

Visszatérés a normalitáshoz

Az elmúlt évek kultúrharcainak legfontosabb kérdései is szerepelnek a visszatérő elnök programjában. 

Trump a várakozások szerint már az első rendeletei között megtiltja, hogy a biológiai férfiak a Nők között indulhassanak a sportversenyeken. 

Az Axios beszámolója szerint szintén Trump prioritása közé tartozik a DEI programok és kvóták (amit magyarul leginkább „sokszínűségnek” neveznek) megszüntetése a szövetségi kormányzat intézményeiben. 

Ezt is ajánljuk a témában

Ronald Reagan szobrával fotózkodnak Trump támogatói a Capitolum épületében 2021. január 6-án. Sokukat később elítélték. (SAUL LOEB / AFP)

Elnöki kegyelem

Joe Biden elnökségének utolsó napjaiban még 2500 elítéltnek adott kegyelmet, és a politikus korábban kegyelmet adott saját fiának, valamint enyhítette 37 halálraítélt büntetését, akik között voltak gyerekgyilkosok is. A demokraták ennek ellenére fel vannak háborodva azon, hogy Trump már az első nap több január 6-ai elítéltnek kegyelmet adhat. 2021. január 6-án Trump támogatói egy nagygyűlést követően megrohamozták a Capitolium épületét, mivel úgy gondolták, hogy el lett csalva a választás.

A január 6-i zavargások miatt eddig 1600 embert ítéltek el. A vádlottak védőügyvédjei és családtagjai az idei negyedik évfordulón egy washingtoni szállodában gyűltek össze, hogy kegyelmet követeljenek. Suzanne Monk, a vádlottak egyik szószólója az USA Today beszámolója szerint elmondta, hogy ő és kollégái beszélgetéseket folytattak Trump-közeli személyekkel. Hozzátette: arra számítanak, hogy Trump már az első nap kegyelmet fog adni az elítélteknek. A megválasztott elnök korábban elmondta: vizsgálják az ügyeket, és azoknak adnának kegyelmet, akiket nem erőszakos bűncselekmény miatt ítéltek el, ezt egyébként több republikánus szenátor is támogatja. 

Amennyiben Trump kegyelmet ad a zavargóknak, ez biztosan heves reakciókat fog kiváltani a demokrata oldalon.

Első nap helyett, első féléves cél

Trump a kampány során sok olyan dolgot is megígért, amelyekkel kapcsolatban azóta elismerte, hogy időre lesz szüksége a megoldásukhoz. Ilyen például az infláció csökkentése. A megválasztott elnök az NBC-nek adott interjúban elmondta, hogy nem lesz könnyű levinni az árakat. Különösen akkor, ha bevezeti a beígért vámokat. Trump másik nagy ígérete az volt, az orosz-ukrán háború gyors lezárása volt, amellyel kapcsolatban szintén elismerte, hogy a békéhez több időre lesz szükség mint 24 óra. 

Az átmenet kevés tűzijáték nélkül, nyugodtan zajlott, bár a Biden adminisztráció mindent megtett, hogy előre megakadályozza Trump egyes terveinek a megvalósítását. A tömegtüntetések és a pánik ezúttal elmaradt: az amerikaiak már ismerik Trumpot, és úgy úgy tűnik még az ellenzői is belenyugodtak a visszatérésébe. 

Egy bizonyos: az amerikaiak pozitív várakozásokkal tekintenek a második Trump elnökség elé. 

A CNN felmérése szerint az amerikai lakosság többsége úgy gondolja, hogy jó munkát fog végezni a visszatérő elnök. A megkérdezettek 56%-a nyilatkozott így, ami nyolc százalékkal magasabb, mint nyolc évvel ezelőtt. 

Nyitókép: Trump egy elnöki rendelettel a kezében 2020-ban/ MANDEL NGAN / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

 

 

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lajoss
2025. január 23. 14:25
A szőke Torgyán beindul…reszkess,Amerika… 😂🙉😂🙉😂🙉😂🙉😂🙉😂🙉😂🙉😂🙉
neszteklipschik
2025. január 20. 10:32
"Mit rákentek az aberráltak, lemossuk a gyalázatot!"
narancs-2
2025. január 20. 09:53
Trump ígéreteivel több probléma is van, például az illegális migránsok depoortálása a mezőgazdaságuk összeroppanásához vezet, a zöldgazdaság leépítése pedig gyermekeink, unokáink életében is komoly következménnyel fog járni. Biden munkáját a legtöbb hozzáértő dicséri, ha volt is az utobbi hetekben néhány rossz döntése. Ha pedig valaki ismeri Trump természetét, akkor tudja, hogy őt mi irányítja. 2016 előtt demokrata szimpatizáns volt, az abortuszt pénzzel támogatta. Ennek ellenére remélem a legjobbakat az adminisztrációjáról, a békéért talán tesz lépéseket.
evpus
2025. január 20. 09:00
Biden volt Amerika legrosszabb elnöke, illetve az aki helyette döntött mindenről, Kamala.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!